"Компанияләрдә ялган җитәкчелек"

2023 елның 2 феврале, пәнҗешәмбе

Хөрмәтле салым түләүчеләр!

Татарстан Республикасы буенча 11 нче номерлы Россия Федераль салым хезмәте компанияләрдә ялган җитәкчелек өчен җаваплылык турында искә төшерә.
Компанияне бозу өчен җаваплылык оешма җитәкчесенә төшә, ул ялган директор булса да, фирма эшчәнлеге турында белмәсә дә. Бу хакта Татарстанның салым хезмәтендә сөйләделәр.
Гади генә итеп әйткәндә, әгәр мошенниклар акчага мохтаҗ гражданнарны тапса, аларны бүләкләгәннәре өчен оешма оештыручылары һәм җитәкчеләре булырга тәкъдим итәләр, нинди максат белән бу оешмалар төзеләчәген әйтмичә, җаваплылык номиналь җитәкчеләргә йөкләнә.
Шул ук вакытта, оешманы теркәү вакытында ялган затлардан файдаланган өчен җинаять җаваплылыгы каралган, әмма ялган җитәкчегә барыбер 500 мең сумга кадәр штраф, төзәтү эшләре яки биш елга кадәр иректән мәхрүм ителү куркынычы яный.
Әйтик, егет паспортын танышына тапшырган һәм моның өчен 2 мең сум акча алган. Ул үз чиратында аңа фирма рәсмиләштерә, бу хакта ул белми һәм, фирма документларына, активларына һәм счетларына керү мөмкинлеге булмауга карамастан, суд аңа ярты ел төзәтү эшләрен һәм хезмәт хакыннан 10% тоткарлауны бирә.
Шулай ук номиналь җитәкче оешманың эш чорына да җаваплы булачак. Әйтик, бер хезмәткәр авыр җәрәхәт алса яки хезмәт хакын түләмәсә, компаниянең ялган директорына җавап бирергә туры киләчәк.
Әйтик, узган ел суд, үз җитәкчесенең характеры турындагы дәлилләренә карамастан, банкротлыкка чыккан оешманың факттагы җитәкчесе белән бергә 54 миллион сумлык субсидиар җаваплылыкка тартты.
Яисә бүтән очрак, оешма булмаган товар өчен аванс алды, ул, әлбәттә, сатып алучыны судка биргән өчен кире кайтармады. Гаепләнүче белдергәнчә, ул бары тик номиналь директор һәм акча фактик директорга тапшырылган, әмма моны раслаучы документлар булмаган. Нәтиҗәдә, ялган җитәкче иректән мәхрүм итү рәвешендә җәза алган һәм аның артыннан бурычны кайтарырга бурычы калган.
Әгәр дә сез мошенниклар корбаны булдыгыз икән, Татарстан Республикасының хокук саклау һәм салым органнарына мөрәҗәгать итәргә кирәк. Үз хатасын таныган гражданнар өчен законнар» дәүләти теркәү турында кызыксынган затның каршы килүе " турындагы гаризаны 18нче номерлы Россия районара ИФНСЫНА юллап, законсыз теркәүне кисәтергә мөмкинлек бирә
Әгәр гражданин исеменә оешма теркәлгән икән, фирманың схема операцияләрендә кулланылуын булдырмау өчен Юридик затларның бердәм дәүләт реестрында аның турында мәгълүматларның дөрес булмавы турында гариза бирергә кирәк.
2022 елда хокук саклау һәм тикшерү органнарына юридик затларны һәм шәхси эшмәкәрләрне дәүләт теркәвенә алу өлкәсендә җинаятьләрне ачыклау турында 166 материал җибәрелгән, җинаять эшләре кузгату турында 88 карар һәм 9 хөкем карары чыгарылган. "Номиналь директор булып эшләү бөтенләй хыял эше түгел!",- дип йомгакладылар Федераль салым хезмәтенең ТР буенча идарәсендә.