"Бу Татарстан икътисадында мәшгуль булганнарның 40% ы": республикада бизнеска нинди ярдәм күрсәтелә

2024 елның 29 марты, җомга

Татарстанда 170 меңнән артык кече һәм урта бизнес субъекты теркәлгән. 2024 елда «кече һәм урта эшкуарлык» милли проектын гамәлгә ашыру дәвам итәчәк, «Татар-информ» трендлары һәм планнары турында Татарстан икътисад министрының беренче урынбасары – Эшкуарлыкны үстерү департаменты директоры Наталья Кондратова сөйләде.

Татарстанда кече һәм урта бизнес-төбәк икътисадында эшләүчеләрнең 40% тан артыгы

- Бүген ТР икътисадында кече һәм урта бизнесның өлеше нинди? Бу секторда узган ел нәтиҗәләре нинди?

Бүген кече һәм урта бизнеска республикабызның тулай төбәк продуктының дүрттән бер өлеше, шулай ук Төбәк икътисадында эшләүчеләрнең гомуми санының 41% тан артыгы туры килә. МСП сегментының керемнәре һәм әйләнешләре, шулай ук салым керемнәре тотрыклы үсә.

2023 ел йомгаклары буенча Татарстанда 172,5 мең субъект эшчәнлек алып бара. 2023 ел башына карата күрсәткеч 4,3% ка, ягъни 7,1 мең субъектка арткан. МСПДА эшләүчеләр саны 14% тан артыкка артып, 875,4 мең кешегә җиткән.

Татарстанда үзмәшгуль гражданнар саны тагын да артты. 2023 елда республикада 306,2 мең үзмәшгуль теркәлгән. Ел башына карата үсеш 30,7% тәшкил итә, яки 71,9 мең үзмәшгульгә күбрәк.

Тулырак: https://www.tatar-inform.ru/news/eto-40-zanyatyx-v-ekonomike-tatarstana-kakuyu-podderzku-okazyvayut-biznesu-v-respublike-5940267