Гражданнар оборонасы эшләре һәм гадәттән тыш хәлләр министрлыгы проектларында катнашучыларга күрсәтелә торган ярдәм чаралары, шулай ук күрсәтелә торган ярдәм чараларының тармак үзенчәлекләре турында мәгълүмат

ИНВЕСТОРЛАР ӨЧЕН ӨСТЕНЛЕКЛӘР ҺӘМ ӨСТЕНЛЕКЛӘР
Татарстан Республикасында инвесторлар өчен федераль инвестицион законнарда билгеләнгән ташламаларга һәм преференцияләргә өстәмә рәвештә киң ташламалар билгеләнде.

«Татарстан Республикасында инвестиция эшчәнлеге турында» гы закон белән Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының вәкаләтле органы белән инвестиция проектын гамәлгә ашыру турында шартнамә төзегән инвестиция эшчәнлеге субъектлары салымнар һәм җыемнар турында Россия Федерациясе законнары нигезендә республика салымнарын түләүдән азат ителә дип билгеләнде. Инвестиция эшчәнлеге субъектларына салым ташламалары инвестиция проектының чыгымын каплау срогына бирелә, ләкин инвестицияләр башланганнан бирле 7 елдан артып китә алмый. Өстенлекле инвестицион проектларны гамәлгә ашыручы предприятиеләр өчен гамәлдәге законнар нигезендә, мөлкәткә салым буенча салым ташламалары карала — Татарстан Республикасы бюджетына күчерелә торган өлешендә ставканы 0,1% ка кадәр киметү һәм табышка салым буенча-13,5% ка кадәр.

Салым төре Ставка
(система өчен стандарт
Татарстан Республикасы салым салулары) ташламалы ставка
1. Табыш салымы 20% 13,5%
2. Милек салымы 2,2% 0,1%
3. Җир салымы 1,5% 0%
Бирелә торган салым преференцияләренең нәтиҗәлелеген арттырырга «Татарстан Республикасында инвестиция салым кредиты турында»2011 елның 10 октябрендәге 68-ТРЗ номерлы Татарстан Республикасы Законы мөмкинлек бирә. Закон 7 елга кадәр инвестиция салым кредиты бирүне күздә тота һәм кредит буенча процентларның билгеләнгән ставкасын Россия Федерациясе Үзәк Банкының рефинанслау ставкасы дәрәҗәсендә билгели.

Татарстан Республикасында «бер тәрәзә» принцибы буенча инвестицион проектларны алып бару гамәлдә: инвестицион проектларны гамәлгә ашыруда катнашучылар бер тәртиптә хезмәттәшлек итәләр. Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгына мөрәҗәгать итеп, инвестор ташламалар һәм преференцияләр бирүче инстанцияләрдә кирәкле барлык мәгълүматны һәм озатуны ала.

Татарстан Республикасының инвестицион инфраструктурасыннан файдалану өчен безнең белән элемтәгә керегез.

Соңгы яңарту: 2023 елның 18 гыйнвары, 10:40